دانه های روغنی

دانه های روغنی دانه هایی هستند که برای روغن‌گیری پرورش داده می‌شود. این دانه ها معمولا سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین هستند و همین موضوع دلیل خوبی برای قیمت و ارزش بالاتر آن نسبت به روغن‌های دیگر است. خرید عمده دانه های روغنی از عطاری آنلاین ویترین فود بسیار توصیه می‌شود.

انواع دانه های روغنی

دانه کنجد: دانه هایی ریز و قهوه‌ای که در ایران بسیار پرکاربرد است. این دانه ها حاوی اسیدهای چرب و مفیدی هستند که می‌تواند برای بدن بسیار مناسب باشد.

دانه آفتابگردان: دانه های آفتابگردان منبع غنی پروتئین و کلسیم هستند که برای بدن بسیار مفید است.

تخم کدو: تخم کدو یکی از مقوی‌ترین دانه های روغنی است که منبع غنی منیزیم نیز محسوب می‌شود.

شاه‌دانه: این دانه‌ کوچک خوش‌طعم دارای پروتئین و امگا سه فراوانی است که با وارد کردن آن به برنامه غذایی‌تان، زندگی سالم‌تری را تجربه خواهید کرد.

دانه زیره: از قدیمی‌ترین گیاهان شناخته شده زیره است که دانه آن کاربردهای بسیاری در طب سنتی دارد.

دانه بادام زمینی: این دانه منبع غنی پروتئین محسوب می‌شود که می‌تواند نقش یک مکمل بسیار مقوی را برای بدن داشته باشد.

تولید روغن گیاهی با دانه های روغنی

بزرگترین و پراستفاده‌ترین منبع برای تهیه روغن‌های نباتی، گیاهانی نظیر؛ سویا، ذرت، بادام زمینی، زیتون و نارگیل است. دانه های روغنی این گیاهان پس از بررسی‌های لازم به مرحله روغن‌کشی می‌رسد. روغن کشی این گیاهان معمولا به دو صورت مکانیکی و حلال انجام می‌شود. در روش مکانیکی؛ دانه های روغنی تحت فشار بسیار بالا قرار می‌گیرد و عملیات روغن‌گیری انجام می‌شود. اما برای دانه هایی که حاوی روغن کمتری هستند از روش حلال استفاده می‌شود، به این صورت که؛ این دانه ها ابتدا به کمک دستگاه‌های پرس روغن‌گیری می‌شود، سپس باقی‌مانده آنها توسط حلال جدا خواهد شد.خرید عمده دانه های روغنی از مراکز معتبر یکی از راه های بهره مندی از خواص بیشمار این محصول است.

خواص دارویی خرید دانه های روغنی

شاه دانه: یکی از مقوی‌ترین دانه های روغنی است که منبع غنی پروتئین محسوب می‌شود و به سلامت قلب و سیستم گوارشی بدن کمک وافری می‌کند.

دانه سویا: دانه سویا یکی دیگر از این دانه های مقوی است. افراد گیاهخوار و کسانی که از رژیم‌های گیاهی خاصی پیروی می‌کنند از این دانه به وفور استفاده می‌کنند، چرا که این دانه به دلیل پروتئینی که دارد بخش جدانشدنی رژیم‌هایی غذایی محسوب می‌شود.

دانه کنجد: این دانه به صورت خام و خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه کنجد حاوی مقدار زیادی آهن است که می‌تواند دیابت و کم خونی را به خوبی کنترل کند، از طرفی به سلامت گوارشی و قلبی عروقی هم کمک فراوانی می‌کند.

دانه تخم کتان: دانه تخم کتان حاوی فیبر، ویتامین، منیزیم، منگنز و فسفر است، این دانه به فرآیند هضم غذا کمک می‌کند و باعث شفافیت پوست هم می‌شود و البته تاثیر بسیار مثبتی در کاهش وزن نیز دارد.

سوالات متداول

در زیر می‌توانید پاسخ سوالات خود را بیابید. در غیر این صورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. (جهت ویرایش این قسمت به پیکربندی پوسته > تب متفرقه > سوالات متداول مراجعه نمایید.)