از گذشته‌های دور، فواید عسل طبیعی هم به عنوان غذایی خوشمزه و هم به عنوان دارویی التیام‌بخش شناخته شده بوده است. خواص عسل طبیعی بسیار زیاد است. طعم شیرین و مطبوع عسل آن را به گزینه‌ای بسیار خوب برای جایگزین کردن با شکر تصفیه‌شده و شیرین‌کننده‌های مصنوعی تبدیل می‌کند. در این مقاله ۱۰ مورد از خواص عسل برای پوست، قلب و سلامتی را برای شما شرح می‌دهیم.

۱. حاوی مواد مغذی مفید است

عسل مایعی شیرین و غلیظ است که توسط زنبورهای عسل تولید می‌شود. زنبورها قند را از طریق گرده‌های گل موجود در طبیعت اطرافشان، جمع‌آوری و درون کندو آن‌ها را به طور مکرر مصرف، هضم و دفع می‌کنند. محصول نهایی این فرایند عسل است؛ مایعی که برای زنبورها حکم غذای ذخیره را دارد. رنگ، بو و طعم عسل با توجه به گل‌هایی که در محل سکونت زنبورها قرار دارد متغیر است.

از نظر ارزش غذایی، یک قاشق غذاخوری عسل (۲۱ گرم)، حاوی ۶۴ کالری و ۱۷ گرم قند است که شامل فراکتوز، گلوکوز، مالتوز و ساکارز می‌شود. عسل طبیعی تقریبا فاقد هرگونه فیبر، چربی یا پروتئین است.

عسل همچنین میزان کمی ویتامین و مواد معدنی (حدود ۱ درصد) دارد، که برای برطرف کردن نیاز روزانه بدن شما کافی‌ نیست؛ مگر این که روزانه چندین کیلو از آن را بخورید!

نقطه‌قوت اصلی عسل ترکیبات بیواکتیو گیاهی و آنتی‌اکسیدان‌های آن است. درصد این ترکیبات در عسل‌های تیره‌تر بیشتر است.

مطالعه بیشتر
خواص سیاهدانه با عسل

۲. از نظر آنتی اکسیدان غنی است

عسل طبیعی با کیفیت حاوی بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌های مهم است که شامل اسیدهای طبیعی و ترکیبات فنول مانند فلاونویدها می‌شود. محققین بر این باورند که همین ترکیبات هستند که به عسل خواص آنتی‌اکسیدانی قوی می‌دهند. برای مثال نتایج به دست آمده از دو تحقیق نشان داد عسل گندم سیاه میزان آنتی‌اکسیدان موجود در خون را افزایش می‌دهد.

آنتی‌‌اکسیدان باعث کاهش خطر حمله قلبی، سکته و برخی از سرطان‌ها می‌شود و همچنین برای سلامت چشم مفید است.

۳. در مقایسه با شکر برای دیابتی‌ها ضرر کمتری دارد

شواهد در مورد رابطه‌ی عسل و دیابت تا حدی ضدونقیض است.

از یک سو عسل می‌تواند چند عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را که در میان افراد مبتلا به دیابت نوع رایج است کاهش دهد. برای مثال می‌تواند میزان کلسترول بد LDL، تری‌گلیسیرید و التهاب را کاهش و میزان کلسترول خوب HDL را افزایش دهد.

از طرف دیگر برخی از تحقیقات نشان داده‌اند عسل باعث افزایش میزان قند خون نیز می‌شود؛ البته نه به اندازه‌ی شکر تصفیه شده.

بنابراین، با این که عسل برای دیابتی‌ها از شکر تصفیه‌شده گزینه‌ی نسبتا بهتری است، اما باز هم باید آن را با احتیاط و کنترل‌شده مصرف کرد. در واقع بهترین رژیم برای افراد دیابتی پرهیز کردن از هر نوع مواد غذایی با کربوهیدرات بالا است.

این را هم به یاد داشته باشید که برخی از عسل‌ها که به اسم عسل چهل‌گیاه، عسل یونجه، عسل آویشن یا هر نوع عسل طبیعی دیگر در بازار وجود دارد، ممکن است تقلبی باشند. با این که فروش عسل تقلبی در بیشتر کشورها غیرقانونی است، این کار هنوز در اکثر نقاط دنیا انجام می‌شود.

۴. به کاهش فشار خون کمک می‌کند

فشار خون بالا یکی از عوامل مؤثر در بسیاری از بیماری‌های قلبی است و عسل ممکن است به کاهش آن کمک کند. این خاصیت عسل به دلیل وجود ترکیبات آنتی‌اکسیدان است که موجب کاهش فشار خون می‌شوند.

تحقیق روی موش‌ها و انسان‌ها نشان داده است، مصرف عسل می‌تواند، هر چند کم، فشار خون را پایین بیاورد.

مطالعه بیشتر
خواص، فواید و مضرات خاکشیر

۵. به بهبود کلسترول کمک می‌کند

بالا بودن سطح کلسترول بد یا LDL در خون، یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی است. این نوع کلسترول نقش بزرگی در تصلب شرائین، بازی می‌کند. تصلب شرائین یا گرفتگی عروق، رسوب چربی در سرخ‌رگ‌هاست که می‌تواند به حمله‌ی قلبی و سکته منجر شود.

تحقیقات زیادی نشان داده است که عسل طبیعی با کاهش کلسترول بد LDL و افزایش قابل توجه کلسترول خوب HDL می‌تواند برای سلامت عروق مفید باشد. برای مثال در یک پژوهش روی ۵۵ بیمار، عسل و شکر سفید با هم مقایسه شد. نتایج این پژوهش نشان داد مصرف عسل ۵.۸ درصد کلسترول LDL را کاهش و ۳.۳ درصد کلسترول HDL را افزایش داده و همچنین باعث کاهش وزن مختصر (۱.۳ درصد) شده است.

۶. باعث کاهش تری‌گلیسرید می‌شود

تری‌گلیسرید بالا در خون یکی دیگر از عوامل مؤثر در افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی است. تری‌گلیسرید با مقاومت به انسولین نیز مرتبط است که از محرک‌های مهم دیابت نوع دو محسوب می‌شود.

میزان تری‌گلیسرید در خون با مصرف زیاد قند و کربوهیدرات، افزایش پیدا می‌کند. مطالعات زیادی مصرف منظم عسل را با کاهش میزان تری‌گلیسرید مرتبط دانسته‌اند؛ خصوصا هنگامی که جایگزین قند و شکر شده باشد.

برای مثال در یکی از تحقیقات روی شکر و عسل، در گروهی که عسل را جایگزین شکر کرده بودند ۱۱ الی ۱۹ درصد کاهش تری‌گلیسرید دیده شد.

۷. فواید دیگری هم برای قلب دارد

همانطور که قبلا اشاره کردیم، عسل سرشار از فنول‌ها و دیگر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است. اکثر این ترکیبات در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مفیدند. این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به گشاد کردن سرخ‌رگ‌ها، افزایش جریان خون در قلب و جلوگیری از لخته شدن خون، که باعث سکته و حمله قلبی می‌شود، کمک کنند.

علاوه بر این، تحقیقی روی موش‌ها به این نتیجه رسید که عسل می‌تواند از قلب در برابر استرس اکسیداتو محافظت کند.

اما هنوز تحقیقات بلندمدتی درباره‌ی خواص عسل برای قلب روی انسان انجام نشده است.

۸. خواص عسل طبیعی در بهبود زخم و سوختگی

مصرف موضعی برای استفاده از خواص عسل در درمان زخم و سوختگی از زمان مصر باستان تا به امروز رواج داشته است.

مطالعه‌ای روی ۲۶ تحقیق در مورد خواص عسل برای پوست سوخته یا زخم شده وجود دارد که نشان می‌دهد، عسل برای درمان سوختگی سطحی و زخم‌هایی که بعد از جراحی دچار عفونت شده‌اند، بسیار مؤثر است.

این ماده علاوه بر این برای درمان زخم پا در افراد دیابتی، مفید است. این نوع زخم‌ها به‌قدری جدی و خطرناک هستند که در صورت درمان نشدن می‌توانند منجر به قطع عضو شوند.

در یکی از تحقیقات، استفاده از عسل برای درمان زخم تا ۴۳ درصد موفقیت‌آمیز گزارش شده است. در تحقیقی دیگر، استفاده از عسل روی پوست به صورت موضعی تا ۹۷ درصد از زخم‌های بیماران دیابتی را درمان کرد.

محققین اعتقاد دارند قدرت التیام‌بخشی عسل به دلیل خواص آنتی‌باکتریال و ضدالتهابی آن و همچنین توانایی آن در تغذیه کردن بافت‌های اطراف زخم است.

به طور کلی خواص عسل برای پوست بسیار زیاد است و می‌تواند در درمان مشکلات پوستی متنوعی از جمله پسوریازیس و تبخال مؤثر باشد.

۹. برای مهار سرفه در کودکان مفید است

سرفه کردن در کودکانی که دچار عفونت دستگاه تنفسی هستند، بسیار رایج است. این نوع عفونت می‌تواند روی خواب و کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان تأثیر منفی بگذارد. اما داروهایی که برای درمان سرفه تجویز می‌شوند همیشه مؤثر نیستند و در برخی از مواقع عوارض جانبی هم به دنبال دارند. شواهد نشان داده است عسل برای درمان سرفه گزینه‌ای خوب و بسیار مؤثر است.

مطالعه بیشتر
۶ دانه روغنی مناسب برای لاغری

یکی از تحقیقات نشان داد عسل حتی نسبت به دو نوع از داروهای رایج ضدسرفه تأثیر بهتری دارد. تحقیق دیگری هم نشان داد عسل تأثیر بهتری در کاهش سرفه و افزایش کیفیت خواب نسبت به داروهای آرام‌کننده‌ی سرفه دارد.

البته فراموش نکنید کودکان زیر ۱ سال به هیچ عنوان نباید عسل بخورند چرا که در معرض خطر بوتولیسم قرار می‌گیرند.

۱۰. خوشمزه اما سرشار از کالری و قند است

عسل جایگزینی خوشمزه و سالم‌تر برای قند تصفیه‌شده است. دقت کنید حتما عسل را از یک برند با کیفیت بخرید، چراکه برخی برندهای ناشناخته ممکن است آن را با شهد مصنوعی ترکیب کنند.

فراموش نکنید در مصرف عسل باید تعادل را رعایت کرد، چراکه سرشار از کالری و قند است. فواید عسل بیشتر زمانی نصیب شما خواهد شد که آن را جایگزین مواد قندی و شیرین‌کننده‌های ناسالم کنید.

در پایان تکرار می‌کنیم که عسل تنها «کم‌ضررتر» از شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی دیگر است.

منبع: Healthline