تفاوت قیمت روغن های زیتون دلایل متعددی دارد. در دنیای امروزی مردم از نظر اقتصادی دوست دارند پیشرفت کنند و به تجارتهای مختلفی روی می آورند از جمله تجارتهای پر درآمد ،تجارت روغن زیتون است .زیتون در خیلی از کشورها کاشت میشود و کشورهای صادر کننده  اصلی ان مانند ایتالیا ،اسپانیا ،یونان  و … حتی ایران هم روغن زیتون خود را صادر میکند .در آشپزی ،لوازم آرایشی و دارو استفاده میشود.و امروزه به دلیل مزیت های فراوان مصرف آن زیاد شده اما خیلی ها نمیدانند کدام نوع از روغن زیتون بهتر است و حتی در هنگام خرید با این سوال مواجه میشوند که کدام یک را بخریم ؟ با ما همراه باشید تا به این سوال شما در این مقاله پاسخ دهیم.

تفاوت قیمت روغن های زیتون

تفاوت قیمت روغن های زیتون در کیفیت آن ها نهفته است

بعضی افراد در صدد آن هستند که با تقلب و اضافه کردن روغن های دیگر به روغن زیتون سود بیشتری کسب کنند و کیفیت آن برایشان اهمیتی ندارد .ینابراین ممکن است به قیمت پایین تری بفروشند.در مقابل بعضی از روغن زیتون ها کیفیت عالی دارند ولی قیمتشان بالاتر است.در موقع خرید روغن زیتون بهتر است به ظاهرو شیک بودن ظرف روغن زیتون  خیلی توجه نکنید چرا که ممکن است فقط ظاهر را آراسته باشد . روغن زیتون برند های مختلفی دارد و قیمت آن در کارخانه های مختلف ممکن است اما این اختلاف آنقدر ها هم نیست از این رو  موقع خرید به نکات مهمی توجه کنید

در موقع خرید روغن زیتون به چه نکاتی توجه کنیم؟

عده ای فکر می کنند که تفاوت قیمت روغن های زیتون به دلیل ظرف بسته بندی آن هاست ما به شما می گوییم که بسته بندی در حفظ کیفیت روغن زیتون نقش تعیین کننده ای دارد از این رو، موقع خرید روغن زیتون به نکاتی چون شیشه نگهداری باید بسیار توجه کنید و در نظر داشته باشید که بطری هایی که رنگ تیره دارند بهتر هستند چون نور و روشنایی برای این نوع از روغن ها مضر است.همچنین حرارت هم به آن آسیب میرساند و در منزل در جایی نگهداری کنید که حرارت و نور نبیند.

به طور کلی هنگام خرید باید به نکاتی  دقت کنید این نکات شامل : بعضی از روغن ها تصفیه نشده هستند مانند فرابکر و بکر و بعضی از آنها تصفیه شده هستند که قیمت تصفیه نشده در برابر تصفیه شده بالاتر است  پس به نوع آن توجه کنید. به نام تجاری انها نیز دقت کنید روغن زیتون فرابکر (اکسترا ورجین) و روغن زیتون بکر (ورجین )و روغن زیتون تصفیه شده (پور )است که بوی کمتری دارد و در برابر حرارت مقاوم تر است . روغن زیتون هر چه تازه تر باشد اثر بیشتری دارد از این رو به زمان تولید که روی بسته بندی نوشته شده است توجه کنید  . به برچسب روی بسته بندی دقت کنید چرا که  میزان اسید چرب آزاد وقتی بالا باشد خیلی کیفیت ندارد. مقدار پلی فنول را  نیز بررسی کنید ،هر چه مقدار آن بالاتر باشد کیفیت آن نیز بالاتر است . حتما به تاییدیه سازمان غذا و دارو توجه کنید ، زیرا روغن زیتونهایی که تاییدیه سازمان غذا و دارو را داشته باشند تقلبی  نیستند.

تفاوت قیمت روغن های زیتون دلیل دیگری هم دارد و آن مراکز نامعتبر ارائه آن است از این رو  روغن زیتون را از جاهایی خرید کنید که معتبر باشند .روغن زیتون فرابکر گرانتر از بکر است و طعم واقعی زیتون را دارد و تلخ است. روغن زیتون بکر اسید اولئیک بالاتری نسبت به فرابکر دارد و در غذاهای مختلف و سالاد ها استفاده میشود . روغن زیتون تصفیه شده از بکر هم ارزانتر است چون فرایند شیمیایی بر روی ان انجام میشود و کسانی که بوی روغن زیتون را دوست ندارند میتوانند از این نوع استفاده کنند .برای پخت و پز هم مناسب است. و چون در برابر حرارت مقاوم تر است میتوان از آن برای سرخ کردن البته با حرارت ملایم استفاده نمود،بوی تند آن کمتر است.بهتر است از برندهای معتبر خریداری کنیم.

نکته مهم در مورد تفاوت قیمت روغن های زیتون

به گفته متخصصین غذا و دارو ،پومیس نامرغوب ترین نوع روغن زیتون است چون از تفاله های زیتون تهیه میشود و حتی مصرف خوراکی ندارد و در صابون ،خمیر دندان و کرم ها استفاده میشود اما متاسفانه افرادی وجود دارند که تفاله ها را ارزان میخرند وبرای سود بیشتر بدون ترکیب یا با اضافه کردن مقدار کمی روغن زیتون اصل به عنوان روغن زیتون خوراکی با قیمت بالا ،بدون نام  و نشان معتبردر اختیار مشتریان قرار میدهند.

مطالعه بیشتر
معجزه ای به نام روغن زیتون برای جوش صورت

ملاحظات:

سلامتی نکته ای است که انسان برای داشتن آن حاضر است هزینه دهد .روغن زیتون گزینه ای است که در اختیار داشتن آن مانع بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان میباشد. پس افراد باید در هنگام خرید به نکاتی از جمله تاییدیه بهداشتی ،قیمت ،زمان تولیدو..توجه کند و از محصولات شناخته شده و مکان های معتبر خریداری کند تا به سلامتی خود و خانواده کمک بهینه نماید. به تفاوت قیمت روغن های زیتون توجه کنید و از مراکز معتبر خربد کنبد.یکی از این مراکز توصیه شده عطاری آنلاین ویترین فود است که روغن زیتون مرغوب را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

مطالعه بیشتر
عطاری آنلاین ویترین فود